×

High schools: Brady-Trinity-West hockey falls to Exeter, suffers first loss of season


Monitor staff
Monday, January 29, 2018

Sydney Herrington played at the top of her game; so did Emily Senko, but neither performance was enough to lift the Bishop Brady-Trinity-West girls’ hockey team past Exeter on Sunday in battle of the unbeatens.

Herrington scored twice and Senko stood on her head in goal with 24 saves, but the Giant Pioneers came up just short in a 3-2 overtime loss against the Blue Hawks.

“It was unbelievable even,” Brady-Trinity-West coach Dan Earley said of the matchup. “I think every game should be like that.”

It was just the first loss of the year for the Giant Pioneers (8-1), who also saw strong showings from Lauren Trippiedi (assist) and Kate Shoemaker (assist) and will take on Exeter (7-0) again on Wednesday.

“I thought we outplayed them, but in the end, they had the edge,” Earley said. “I thought it was a great team effort.”

BOYS’ INDOOR TRACK

Division I qualifying meet

Key players: Concord – Nate Hillyer (1st high jump), Colin Conery (2nd 600), Matt O’Brien (2nd 1,500), Manny Feliz (3rd 55 hurdles), Eli Boesch-Dining (4th 1,000), Josh Adams (5th 600), Jacob Nichol (5th 55 hurdles), 4x400 (3rd), 4x160 (5th)

Highlights/key moments: Hillyer won the high jump at 5-10 in the Tide’s final chance to qualify athletes and improve seedings for the Division I state meet next Sunday at Dartmouth.

Division III qualifying meet

Key players:Belmont – Hunter Dupuis (1st 300, 3rd 55 dash), Nick Randos (2nd 1,500), 4x160 (3rd); Bow – Brian Bushnell (2nd 300); Coe-Brown – Evan Tanguay (1st 1,500), Orion Clachar (1st 55 hurdles, 2nd 55 dash, 3rd 300), 4x400 (5th); Franklin – Christian Shepard (4th high jump); MV – Camden Donovan (tied 2nd high jump), Dylan Lessard (3rd 55 hurdles), Matt Lyle (4th 600), Isaiah Shedd (5th 600), David Reynolds (5th 1,500), 4x400 (2nd), 4x800 (3rd), 4x160 (5th); Winnisquam – Andre Cormier (tied 2nd high jump)

Highlights/key moments: Dupuis, Tanguay and Clachar all made the most of their final meet at UNH before Sunday’s Division II state meet at Dartmouth. Dupuis won the 300 in 38.34 seconds, Tanguay won the 1,500 in 4:22 and Clachar won the 55 hurdles in 8.34 seconds. MV placed all three of its relay teams in the top three.

GIRLS’ INDOOR TRACK

Division I qualifying meet

Key players:Concord – Katelyn Jelley (3rd long jump), Sarah Waite (7th 55 dash)

Highlights/key moments: Jelley earned a top-three finish in Concord’s final meet at UNH before next weekend’s D-I championship.

Division III qualifying meet

Key players:Belmont – Sana Syed (1st 55 hurdles), Alice Riley (4th 1,500); Bishop Brady – Anna Grafton (4th 1,000); Coe-Brown – Kathleen Collins (2nd shot put), Sophie Laird (4th 600), Ella Malone (5th 1,000), 4x400 (5th); Gilford – Natalie Fraser (3rd 300); Laconia – Skyler Tautkus (4th 300); MV – Kaitlyn Covell (5th 55 hurdles), 4x400 (4th)

Highlights/key moments: Syed won the 55 hurdles in 9.44 seconds. Several area teams and athletes competed for a final chance to qualify for the D-II state meet at Dartmouth.