×

Concord’s Walsh, Kastle headline All-State hockey selections

  • Concord's Colin Kastle (24) takes control of the puck as Drew Livingston (23) skates behind him during Wednesday's boys' hockey game at Everett Arena in Concord on Feb. 21, 2018. Concord defeats Hanover, 4-2. (ELIZABETH FRANTZ / Monitor staff) Elizabeth Frantz



Tuesday, March 13, 2018

Concord High hockey coach Dunc Walsh and senior Colin Kastle were named coach and player of the year, respectively, in Division I, the New Hampshire High School Coaches Association announced Monday.

Kastle and senior defenseman Liam O’Brien were first-team selections for the Tide. Kastle’s linemate Drew Livingston received second-team honors. 

Belmont-Gilford senior forward Harrison Parent was named Division III Player of the Year. 

In all, five players from the Monitor’s local coverage area received first-team recognition.

John Stark-Hopkinton junior forward Paul Molnar made the first team in Division III. The General Hawks defeated defending champion Kennett in Saturday’s D-III final, winning their first championship since 2013.

All-State

Division I

Player of the Year

Colin Kastle, sr., F, Concord

Coach of the Year

Dunc Walsh, Concord

First Team

Colin Kastle, sr., F, Concord; Ben Peterson, sr., F, Bishop Guertin; Patrick Hare, sr., F, Pinkerton; Liam O’Brien, sr., D, Concord; Jared Zeichick, sr., D, Bishop Guertin; Dakota Robinson, sr., G, Pinkerton

Second Team

Drew Livingston, sr., F, Concord; Ryan Flynn, sr., F, Bishop Guertin; Owen Stadheim, so., F, Hanover; Braxton McNulty, sr., D, Hanover; Gennaro Marra, jr., D, Pinkerton; Harris LaRock, sr., G, Hanover

Honorable Mention

David Lehmann, sr., F, Hanover; Ben Baldasaro, sr., F, Exeter; Eric Flynn, sr., F, Bedford; Jacob Parilla, sr., D, Londonderry; Jack Johansen, sr., D, Bishop Guertin; Ethan Messner, jr., G, Trinity

Division II

Player of the Year

Nate Chickering, jr., F, Lebanon-Stevens

Coach of the Year

Chris McIntosh, Keene

First Team

Nate Chickering, jr., F, Lebanon-Stevens; Garrett Swan, sr., F, Dover; Jojo Grella, sr., F, St. Thomas; Ashton Langis, sr., D, Spaulding; Fred Holmes, jr., D, Ports.-Newmarket; Max Daly, sr., G, Windham

Second Team

Noah Charron, sr., F, Goffstown; Ryan Toebler, sr., F, Bow; Tim Greenwood, sr., F, Keene; Jake Aleska, sr., D, Windham; Owen Haas, sr., D, Keene; Miles Ditkoff, sr., G, Keene

Honorable Mention

Sebastian Beal, jr., F, Goffstown; Nolan Cunningham, sr., F, Windham; Patrick Vetter, jr., F, St. Thomas; Keegan Youngclaus, jr., D, St. Thomas; Ben Caron, sr., D, Oyster River; Chris Eno, jr., G, St. Thomas

Division III

Player of the Year

Harrison Parent, sr., F, Belmont-Gilford

Coach of the Year

Steve Walsh, Monadnock-Fall Mtn.

First Team

Harrison Parent, sr., F, Belmont-Gilford; Connor Doucet, sr., F, Kennett; Paul Molnar, jr., F, John Stark-Hopkinton; Mackenzie Murphy, sr., D, Kennett; Travis Lamontagne, sr., D, Berlin-Gorham; John Biggio, sr., G, Kennett

Second Team

Caleb McPherson, sr., F, Kennett; Cam Cochran, sr., F, Berlin-Gorham; Chris Boucher, jr., F, Monadnock-Fall Mtn.; Greg Chase, sr., D, Monadnock-Fall Mtn.; Troy Gallagher, jr., D, Belmont-Gilford; Cole Turner, so., G, ConVal-Conant

Honorable Mention

Luke Leblanc, sr., F, Sanborn; Brett Patnode, so., F, John Stark-Hopkinton; Jack Percy, sr., F, Somers./Coe-Brown; Brett Dodier, sr., D, Somers./Coe-Brown; Conner Furtado, sr., D, Kennett; Issac Jasinski, jr., G, Monadnock-Fall Mtn.

Girls’ Division

Player of the Year

Briland Lavock, sr., F, Hanover

Coach of the Year

Geoff Taylor, Exeter

First Team

Briland Laycock, sr., F, Hanover; Catherine Wagner, sr., F, Hanover; Carissa Towlson, jr., F, Exeter; Ashley Keaveney, sr., D, Exeter; Bryn Kable, jr., D, Hanover; Nicole Cayon, sr., G, Kingswood

Second Team

Sydney Herrington, sr. F, Brady-Trinity-West; Dakota Markey, jr., F, Exeter; Shannon Paquette, jr., F, Souhegan; Emma Tysinger, jr., D, Hanover; Julia Ravanelle, sr, D, OR-Portsmouth; Isabelle Day, jr., G, Exeter

Honorable Mention

Alyson Blanchette, sr., F, Berlin-Gorham; Lillian Vezina, jr., F, Concord; Tori Leitz, jr., F, Oyster River-Portsmouth; Madison Lucontoni, jr., D, Bedford; Trinity Gendron, so., D, Berlin-Gorham; Makayla Lachance, sr., G, Souhegan