H/snow
32°
H/snow
Hi 39° | Lo 28°

High school basketball All-State

Division I girls’ All-State

Player of the Year

Aliza Simpson, Londonderry

Jack Ford Award

Amanda Bickford, Salem

Coach of the Year

John Fagula, Londonderry

First team

Aliza Simpson, sr., Londonderry

Jamie Sherburne, sr., BG

Sandi Purcell, sr., Alvirne

Taylor Choate, jr., Nashua North

McKenzie Brown, sr., Bedford

Amanda Torres, so., Trinity

Second team

Melissa McLeod, sr., Winnacunnet

Valerie Martin, jr., Pinkerton

Casey Evans, jr., Londonderry

Emily Hickey, sr., Salem

Haley Driscoll, sr., Bedford

McKennah Grisson, jr., Memorial

Honorable mention

Kayla Stacy, sr., Pinkerton

Rachel Collins, sr., Bedford

Megan Kerutis, jr., BG

Adaeze Okorie, so., Nashua North

Brenna Blakslee, sr., Salem

Molly Wotton, sr., Dover

Allison Yeaw, sr., Keene

Ali Glennon, sr., Bedford

Abby Tilton, jr., Dover

Amanda Bickford, sr., Salem

Division II girls’ All-State

Player of the Year

Heather King, Lebanon

Jack Ford Award

Kaylin Samia, Kennett

Coach of the Year

Steve Signor, Milford

First team

Heather King, sr., Lebanon

Clairee Putnam, sr., Windham

Mary Mullen, sr., MV

Jenny Schlim, jr., Coe-Brown

Lexi Hamilton, so., Hanover

J.J. Daniel, jr., Hanover

Second team

Sam MacDonald, sr., Lebanon

Tighe Loch, sr., Portsmouth

Adelle Pitsas, jr., Milford

Jaime King, sr., Souhegan

Abby Ahern, jr., Coe-Brown

Mayson Kimball, so., MV

Honorable mention

Brianna Hackett, sr., Hollis-Brookline

Sara Messler, so., Oyster River

Jess Nerz, sr., Con-Val

Juliauna Dunlop, so., Kennett

Aleanna Clearmont, sr., Pembroke

Cassidy LaLumiere, sr., Goffstown

Cammie Formby-Lavertu, sr., Souhegan

Jennifer Dupuis, sr., Milford

Katelyn Surprenant, jr., Pelham

Vanessa Fleury, jr., Lebanon

Division III girls’ All-State

Player of the Year

Hannah Neild, Campbell

Jack Ford Award

Rachel Wilcutt, Winnisquam

Coach of the Year

J.J. Winters, Franklin

First team

Hannah Neild, Campbell

Amber Plummer, Newfound

Riselly Deoleo, Bishop Brady

Morgan Ferland, Fall Mtn.

Sabrey Montore, Hopkinton

Kirsten Bresson, Bow

Second team

Bethany Aumand, Fall Mtn.

Sarah Thomas, Bishop Brady

Alex Trevains, Campbell

Emily Francoeur, Somersworth

Anna Cahill, Kearsarge

Kylee Julia, Campbell

Honorable mention

Karissa Bony, Newfound

Bailey Roberts, Fall Mtn.

Katerina Styles, Franklin

Chayleigh Cadarette, Belmont

Ella Montminy, Prospect Mtn.

Shannon Hart, Monadnock

Hannah Chapin, Winnisquam

Riley Bennett, Bishop Brady

Kayle Bosse, White Mtns.

Lindsey Thompson, Mascoma

Natalie Compton, Laconia

Stephanie Carl, Newport

Division IV girls’ All-State

Player of the Year

Skylar Bonnette, Hinsdale

Jack Ford Award

Erin Marchesseault, Canaan-Pittsburg

Coach of the Year

Jane Weymouth, Nute

First team

Skylar Bonnette, sr., Hinsdale

Abbey Pelletier, so., Groveton

Erika Waterman, sr., Sunapee

Hannah Comeau, sr., Derryfield

Allison Scott, sr., Hinsdale

Bianca Verrett, sr., Littleton

Second team

Alisha Flanagan, jr., Nute

Brooke Vien, jr., Pittsfield

Katie Frederick, fr., Sunapee

Tori Clough, so., Woodsville

Sadie Conroy, sr., Groveton

Lexi Lawson, jr., Colebrook

Honorable mention

Megan Hamel, jr., Colebrook

Jena Wheelock, sr., Groveton

Sami Bosquet, sr., Wilton-Lyndeborough

Kat Holmes, sr., Newmarket

Leslee Kenison, sr., Gorham

Hannah Menakaya, sr., Derryfield

Sydney Clark, fr., Sunapee

Emma Bogardus, fr., Littleton

Stefani Gauthier, sr., Pittsfield

Tasha Jarosz, jr., Newmarket

Division I boys’ All-State

Player of the Year

Eric Gendron, Merrimack

Jack Ford Award

Carmen Giampetruzzi, Trinity

Coach of the Year

Nate Stanton, Londonderry

First team

Eric Gendron, sr., Merrimack

Brett Hanson, jr., Central

Carmen Giampetruzzi, sr., Trinity

Jon Martin, sr., Central

Yordy Tavarez, sr., Nashua South

Jordan Lates, sr., Nashua North

Second team

Cam Meservey, sr., Bedford

Rich Ruffin, sr., Winnacunnet

Drew Coveney, sr., Londonderry

Wenyen Gabriel, jr., Trinity

Luke Rosinski, so., Pinkerton

Shayne Bourque, sr., Merrimack

Honorable mention

Kabongo Ngalukulondi, jr., Memorial

Michael Felix, sr., Salem

Kyle Gavin, jr., BG

Trevon Maughn, jr., Memorial

Zach Holler, sr., Exeter

Darian Berry, jr., Spaulding

Tyler Brown, sr., Alvirne

Joey Martin, jr., Central

Sam Knollmeyer, sr., Winnacunnet

Patrick Keefe, sr., Trinity

Division II boys’ All-State

Player of the Year

Patrick Welch, Pembroke

Jack Ford Award

Andrew Lowman, Windham

Coach of the Year

Jim Mulvey, Portsmouth

First team

Patrick Welch, sr., Pembroke

Jourdain Bell, jr., Bishop Brady

Kafani Williams, sr., Pembroke

Keith Brown, so., Pelham

Dominic Morrill, sr., Lebanon

Pat Glynn, sr., Portsmouth

Second team

Joe Bell, so., Bishop Brady

Shea Whalen, sr., Hollis-Brookline

Jake Vaiknoras, sr., Pelham

Collin Sullivan, sr., Plymouth

Jon Fleury, sr., Hanover

Brandon DiLuccio, jr., Kennett

Honorable mention

Donovan Phanor, sr., Portsmouth

K.J.Matte, fr., Lebanon

Jared Kuehl, sr., Plymouth

David Carbonella, jr., Windham

Kalin Sou, sr., Lebanon

Andrew Lowman, sr., Windham

Brendan Johnson, jr., Bishop Brady

Dom Timbas, jr., Pembroke

Ryan Head, sr., MV

Nick Mackey, sr., Portsmouth

Logan Blake, sr., Hollis-Brookline

Division III boys’ All-State

Player of the Year

Robert O’Brien, Conant

Jack Ford Award

Jackson Morton, Sanborn

Coach of the Year

David Chase, Hopkinton

First team

Robert O’Brien, sr., Conant

Gabe Nichols, sr., Hopkinton

Andrew Houde, jr., Newport

Eli Hodgson, sr., Conant

Zach Bergeon, jr., Campbell

Christian Serrano, so., Winnisquam

Second team

Brad Frenette, sr., Berlin

Spencer Coronis, jr., Newport

Jared Stauffeneker, jr., Mascenic

Jake Nelson, sr., Hopkinton

Nick Burns, sr., Fall Mtn.

Jackson Morton, sr., Sanborn

Honorable mention

Aidan Dean, sr., Laconia

Kyle Carland, sr., Conant

Kaleb Orton, jr., Gilford

Josh Joyce, jr., Gilford

Dana Bean, so., Franklin

Ryan Tanguay, sr., Stevens

Dillon Dow, jr., Inter-Lakes

Luke Luneau, jr., Hopkinton

Isaiah Prince, sr., Monadnock

Logan LaRoche, sr., Prospect Mtn.

Remmi Ellis, jr., Newfound

Kyle Kosiorek, sr., Mascoma

Division IV boys’ All-State

Player of the Year

Max Anderson, Derryfield

Jack Ford Award

Nick Bouchard, Colebrook

Coach of the Year

Trevor Howard, Littleton

First team

Max Anderson, sr., Derryfield

Jordan Litts, jr., Wilton-Lyndeborough

Jimmy Stanley, sr., Epping

James Fitzgerald, sr., Sunapee

Issaiah Chappell, so., Sunapee

Kris Perkins, sr., Pittsfield

Second team

Owen Stone, sr. Littleton

Bennett Doherty, sr., Derryfield

Bailey Johnson, sr., Profile

Jeremiah Boulter, jr., Concord Christian

Sedrick McKinnon, so., Colebrook

Joe Abrahamsen, sr., Woodsville

Honorable mention

Riley Swedberg, jr., Moultonborough

Ryan Jarvis, sr., Newmarket

Zach Knowlton, sr., Profile

Eric Bontemps, jr., Portsmouth Christian

Ian Baker, jr., Profile

Kuba Kubkowski, so., Littleton

Xenthios Cyr, fr., Pittsfield

Colby Wilson, so., Epping

Christian Guay, so., Groveton

Aaron Davis, sr., Moultonborough

Nick Bouchard, sr., Colebrook

Related

Pembroke’s Welch wins second straight D-II Player of the Year Award

Thursday, March 20, 2014

First he led his team to back-to-back Division II championships. And now Pembroke Academy senior guard Pat Welch has won back-to-back D-II Player of the Year Awards. The New Hampshire Basketball Coaches Organization announced its all-state teams and year-end awards yesterday and Welch was once again recognized as the top player in his division. The 6-foot-1 guard averaged 22.3 points …

Legacy Comments0
There are no comments yet. Be the first!
Post a Comment

You must be registered to comment on stories. Click here to register.