M/cloudy
65°
M/cloudy
Hi 82° | Lo 58°

D-III boys’ lacrosse All-State and Byrne Cup lacrosse teams announced

Hopkinton High goalie Matt French was named Division III boys’ lacrosse Defensive Player of the Year for the second straight season.

Area players Brody Fredericks, an attack from John Stark, and Cole Martin, a midfielder from Merrimack Valley, joined French on the First Team.

French, along with defender Derrick LaBranche and attack Matt Sanford, both from Bow, and attack Matthew Richard from John Stark will play for Team New Hampshire in Saturday’s Hanover Lion’s “Byrne Cup” Twin State All-Star Lacrosse Games at Hanover High. Kearsarge midfielder Libby Brooks and defender Kate Scheuch and John Stark goalie Clarissa Foote will play for the Granite State girls’ team. The girls’ game begins at 12:30 p.m., followed by the boys at 3. The games pit the top 2014 graduates from New Hampshire against their counterparts from Vermont.

Division III All-State

Offensive co-Players of the Year

Grant Alenson, Derryfield

Ryan Papineau, Hollis-Brookline

Defensive Player of the Year

Matt French, Hopkinton

Coach of the Year

Glenn Mausolf, Plymouth

First team

Ryan Papineau, A, Hollis-Brookline

Grant Alenson, A, Derryfield

Jimmy O’Brien, A, Derryfield

Ryan Stone, A, Laconia

Owen Gonya, A, Kingswood

Brody Fredericks, A, John Stark

Isaiah Taylor, A, Con-Val

Sam Whitaker, MF, Hollis-Brookline

Tyler Tambouris, MF, Trinity

Griffin Phaneuf, MF, Derryfield

Harrison Urdan, MF, Milford

Kyle Reisert, MF, Plymouth

Jared Kuehl, MF, Plymouth

Madison Tetreault, MF, Kingswood

Cole Martin, MF, Merrimcack Valley

Riordan McCole, MF, Con-Val

Joe Brooks, D, Hollis-Brookline

Jon Lencki, D, Derryfield

Joe Costa, D, Derryfield

Mikey Calistro, D, Pelham

Elijah Gorton, LSM, Derryfield

Matt French, G, Hopkinton

Second team

Patrick Dunn, A, Hollis-Brookline

Will Towner, A, Trinity

Mike Chiasson, A, Derryfield

Luke Tracy, A, Pelham

Glenn Dion, A, Pembroke

Connor Nolan, A, Plymouth

Matt Richard, A, John Stark

Matt Shea, MF, Windham

Will Sheppard, MF, Trinity

Tyler Zorn, MF, Derryfield

Drew Johnson, MF, Derryfield

Ross Briggs, MF, Milford

Kyle Chiasson, MF, Laconia

Robbie Ferguson, MF, Hopkinton

Harley Kearney, MF, Pelham

Chris Carmichael, MF, Bishop Brady

Nick Phillips, MF, Con-Val

Tucker Burt, MF, Merrimack Valley

Max Anderson, D, Derryfield

George Nicolopoulos, D, Derryfield

Thomas Knight, D, Hopkinton

Aidan Plumpton, D, Bishop Brady

Jim Wieliczko, D, Plymouth

Ben Reed, D, Merrimack Valley

Terry Zervos, LSM, John Stark

Dylan McIntosh, G, Plymouth

August Colburn, G, John Stark

Honorable mention

Nick Berube, Pembroke

Curtis Marden, John Stark

Sean Stinehour, Con-Val

Pete Marshall, Kingswood

James McCluskey, Hopkinton

Evan Wandrey, Milford

Collin Duffmarsh, Pelham

Dylan Robbs, Gilford

Anthony Gallo, Windham

Brendan Mooney, Laconia

Alex Thompson, Bishop Brady

Jim Nolan, Plymouth

Keatton Hansen, Kearsarge

Ben Lombardi, Hollis-Brookline

Cam Brown, Trinity

Blake Gaboriault, MV

Allen Mello, Derryfield

Byrne Cup Twin State Games

New Hampshire boys

Zachary Adler, D, Exeter

Grant Alenson, A, Derryfield

Ross Briggs, MF, Milford

Jack Carney, A, Goffstown

Buddy Carr, MF, Exeter

Eric Coburn, D, Londonderry

Daniel Colella, A, Bedford

Sean Delea, MF, Pinkerton

Connor Diamond, A, Kingswood

Matt French, G, Hopkinton

Jacob Genest, A, Nashua North

Teddy Geraghty, D, Hanover

Mathew Howe, G, Bedford

Joseph Karsonovich, LSM, St. Thomas

Derrick LaBranche, D, Bow

Jonathan Lencki, D, Derryfield

Jake Lisauskas, MF, Pinkerton

Mac Martin, A, Merrimack

Oliver Ouellet, MF, Salem

Kyle Reisert, MF, Plymouth

Matt Richard, A, John Stark

Julio Rincon, MF, Central

Matt Sanford, A, Bow

Trey Scott, MF, Spaulding

Domenic St. Laurent, MF, BG

Ryan Stone, A, Laconia

Tyler Tambouris, MF, Trinity

Christopher Washington, G, Hanover

Nick Yennaco, A, Londonderry

Alternate

Ian MacDonald, A, Portsmouth

Coaches

Shawn Cofrin, Windham

Mike Couture, Hopkinton

Glenn Mausolf, Plymouth

New Hampshire girls

Kim Arkell, MF, Exeter

Liz Auffant, MF, Winnacunnet

Alexa Bedell, A, Londonderry

Taylor Behn, P, Souhegan

Sawyer Biron, D, Bedford

Libby Brooks, MF, Kearsarge

Melissa Cino, A, Windham

Tori Cipollone, G, Windham

Jessica Cote, D, Pinkerton

Danielle Cote, C, Laconia

Erin Coutts, MF, Pinkerton

Kennedy Daziel, 1H, Pinkerton

Kelly Dolan, C, Winnacunnet

Jocelyn Donohue, MF, Souhegan

Gigi Eliopoulos, P/3M, Hollis-Brookline

Clarissa Foote, G, John Stark

Maeve Holland, MF, Londonderry

Jesse Jay, A, Souhegan

Evie Keating, RAW, Hanover

Mickenzie Larivee, A, Souhegan

Shayna Murphy, A, Dover

Liesel Robbins, C, Hanover

Kate Scheuch, D, Kearsarge

Hannah Seibel, MF, Hanover

Drew Shapiro, A, Bedford

Alternate

Aleah MacKay, LAW, Pinkerton

Coaches

Maren Petropoulos, Souhegan

Michalea Hardy, Winnacunnet

Jack Taber, Hollis-Brookline

There are no comments yet. Be the first!
Post a Comment

You must be registered to comment on stories. Click here to register.