Cloudy
27°
Cloudy
Hi 32° | Lo 24°

High school girls’ lacrosse All-State teams named

Lacrosse stars

Five players from the top-ranked and undefeated Kearsarge girls’ lacrosse team were named to the Division III All-State teams, including three on the first team: Libby Brooks (attack), Christy Ross (defense) and Gemma Bready (midfield).

John Stark’s Rebecca Beaulieu (defense) also earned first team honors in D-III, while Bow’s Lindsay Reynolds (midfield) earned first team honors in Division II.

High school lacrosse All-State

Division I

First team

Kenndy Daziel, Pinkerton, A

Kelly Moran, Exeter, A

Julia Wasserman, Londonderry, A

Jess Cote, Pinkerton, D

Anna Vogt, Exeter, D

Taylor Behn, Souhegan, D

Erin Turner, Hollis-Brookline, G

Madison Learned, Souhegan, MF

Mickenzie Larivee, Souhegan, MF

Maeve Holland, Londonderry, MF

Erin Coutts, Pinkerton, MF

Jocelyn Donohue, Souhegan, MF

Second team

Alexa Bedell, Londonderry, A

Mariah Passamonte, Hollis-Brookline, A

Emily Baker, Exeter, A

Olivia Veillette, Souhegan, D

Kristina Keith, Exeter, D

Jackie Geisler, Londonderry, D

Sarah Ford, Londonderry, G

Kim Arkell, Exeter, MF

Ellie Shuman, North, MF

Maggie McCarthy, Pinkerton, MF

Noel Lambert, Londonderry, MF

Jesse Jay, Souhegan, MF

Honorable mention

Jacqueline Johnson, Pinkerton, A

GiGi Eliopoulos, Hollis-Brookline, D

Megann Pelletier, North, D

Sarah Carley, Exeter, G

Kara Upton, North, MF

Grace Orzechowski, Concord, MF

Division II

First team

Callie Santos, BG, A

Emily Whitney, Portsmouth, A

Rachel Boghosian, Hanover, A

Liesel Robbins, Hanover, D

Georgia Lubrano, Hanover, D

Sawyer Biron, Bedford, D

Emily Gougelet, Hanover, G

Hannah Seibel, Hanover, MF

Devon Parker, Portsmouth, MF

Olivia Eaton, Portsmouth, MF

Liz Auffant, Winnacunnet, MF

Lindsay Reynolds, Bow, MF

Second team

Drew Shapiro, Bedford, A

Ali Otto, Winnacunnet, A

Emily Fregeau, Portsmouth, A

Alex Judan, Keene, D

Sarah White, Dover, D

Megan Priester, Dover, D

Ashley Linane, Portsmouth, G

Caitlin Heaps, Bedford, MF

Nicole Pettiglio, BG, MF

Julia Perry, Merrimack, MF

Evie Keating, Hanover, MF

Alex Fink, Bedford, MF

Honorable mention

Shayna Murphy, Dover, A

Abby Merrigan, St. Thomas, A

Cora Telles, Spaulding, D

Ashley Maddox, Bedford, G

Reagan Williams, St. Thomas, MF

Emma Garfield, Bow, MF

Division III

First team

Melissa Cino, Windham, A

Libby Brooks, Kearsarge, A

Courtney Sweeny, Windham, A

Rebecca Beaulieu, John Stark, D

Christy Ross, Kearsarge, D

Delaine Kelly, Windham, D

Tori Cipollone, Windham, G

Kenady Kelly, Plymouth, MF

Gemma Bready, Kearsarge, MF

Atlee Coler, Derryfield, MF

Ann Furbush, Plymouth, MF

Samantha Crichton, Windham, MF

Second team

Danielle Cote, Laconia, A

Abby Lui, Hopkinton, A

Maureen Moran, Lebanon, A

Alex Campbell-Diehl, Derryfield, D

Kate Scheuch, Kearsarge, D

Taylor Friedman, Lebanon, D

Clarissa Foote, John Stark, G

Becca DeBaldo, Pelham, MF

Emily Perryman, Lebanon, MF

Mackenzie Howe, Laconia, MF

Risa Mosenthal, Plymouth, MF

Kathleen Medvetz, John Stark, MF

Honorable mention

Gianna Pezzulo, John Stark, A

Zoe Paige, Con-Val, D

Morgan Galluzzo, Kearsarge, G

Rachel Lapar, Kingswood, MF

Meg Hemmerlein, Hopkinton, MF

Legacy Comments0
There are no comments yet. Be the first!
Post a Comment

You must be registered to comment on stories. Click here to register.