High schools: Concord, Coe-Brown and Pembroke track athletes win events at elite meet

Monitor staff
Published: 5/2/2021 3:04:18 PM

Athletes from the Concord, Coe-Brown and Pembroke track teams picked up victories at the second mini elite meet of the season against some of the best track programs in the state, showing that they could be contenders for individual titles in Division I and II.

Concord’s newcomers were among the most impressive performers of the day, with freshman Ayva Mullen winning the triple jump in 33 feet, 7 inches – the longest jump recorded in D-I so far this season – and rookie senior Derek Taylor winning the boys’ triple jump with a leap of 40 feet.

Mullen also finished fifth in the 100-meter dash.

The Tide’s other victory of the day came from senior Alexis Adams, who won the javelin in 99-9.

Adams and teammate Cassie Pfitzenmayer went 4-5 in the shot put, while Pfitzenmayer was also sixth in the discus and Maria Ruelas-Arceo was sixth in the javelin.

Katherine Kennedy (second 3,200), Morgane Orcutt (third 3,200), Abby Goulas (fourth 800) and Sarah Potter (sixth triple jump) were the other top performers for the Tide girls.

Another impressive newcomer for the Concord boys – sophomore Jacque Tunguru – finished second in the 100 (11.78 seconds) and 200 (24.21), both times narrowly finishing second to Portsmouth’s Michael Schoff (11.65 in the 100, 23.65 in the 200).

Eben Bragg (second 3,200), Sam Hilts (third 800), Brayden Kearns (fifth 800) and Quinn Marino (sixth 100) were the other top finishers for the Tide boys.

Coe-Brown had a pair of winners – junior Natalie Riley in the girls’ shot put (32-4½) and sophomore Aidan Cox in the boys’ 3,200 (9:30).

Riley also finished second in the discus in 98-5, five inches behind winner Samantha Vorster of Exeter.

Senior Addison Cox finished second in the girls’ 800 in a photo finish with Portmouth Christian’s Brianna Malone. Malone crossed the line in 2:23.70, just .24 seconds ahead of Cox.

Olivia Noni (second 300 hurdles), Piper Leduke (fourth javelin), Camryn Gatchell (fourth discus), Josephine Malloy (fifth 200) and Samantha Lemay (fifth 800) were the other top finishers for the Coe-Brown girls, while Tanner Wotton (second discus), Keegan Paradis (third 200, sixth triple jump), Hogan Cain (fourth 200, fifth 100), Carter Sylvester (third 3,200), Anders Larson (fourth triple jump, fifth 300 hurdles), Luke Tkaczyk (fourth 3,200), Jacob Cowan (fifth triple jump), Aidan Flynn (fifth discus) and Lars Hogne (sixth 3,200) were the top finishers for the Bear boys.

Pembroke senior James Dupuis won the shot put in 45-4½ and also finished fourth in the discus, while Molly Keyes finished third in the girls’ shot put.

Boys’ Track

Kearsarge 196, Pembroke 143, White Mountains 83, Hillsboro-Deering 50

Key players: Kearsarge – JJ Davis (1st 100, 1st 400), Evan Pauling (1st 1,600, 2nd 800, 2nd javelin), Gavin Garzia (1st 3,200, 2nd 400), Jacob Poltack (1st pole vault, 2nd discus), Evan Menard (1st 300 hurdles, 4th 110 hurdles), Hunter Stanchfield (1st high jump), Luke DelGiudice (2nd 1,600, 2nd 3,200, 3rd 800), Will DelGiudice (2nd pole vault, 3rd discus, 3rd 300 hurdles), William Walker (2nd 110 hurdles, 3rd javelin); Pembroke – James Dupuis (1st shot put, 1st discus, 1st 110 hurdles, 3rd 100), Nik Dulullo (1st triple jump, 3rd long jump), David Testerman (1st 800), Stephen St. Laurent (1st 200), Jimmy Valotto (2nd shot put, 4th discus), Logan Longacre (2nd long jump, 4th 100); H-D – Tiarnan Burke-Smith (2nd 300 hurdles, 3rd 110 hurdles, 6th javelin), Nathaniel Ledvina (2nd triple jump, 5th long jump), Michael Denslow (3rd 400, 4th 200, 5th discus)

Highlights: Davis broke 11 seconds in the 100, clocking a 10.92 in the dash, and also won the 400 to lead the Cougars to a victory at home. Dupuis scored the most points at the meet, winning three individual events.

Coe-Brown 81, Bow 59

Key players: Coe-Brown – Max Lupinacci (1st 110 hurdles, 1st 300 hurdles), Porter Heigis (1st 100, 1st shot put), Anders Larson (1st triple jump, 1st high jump), Hogan Cain (1st 200), Aidan Flynn (1st discus), Wyatt Olofson (1st javelin), Keegan Paradis (2nd 100, 3rd 400), Carl Peters (1st long jump, 3rd 100), Parker Eaton (1st pole vault), Benjamin Clinch (2nd 800); Bow – Ryan Nicholls (2nd javelin, 2nd shot put, 2nd discus), Connor Wachsmuth (1st 400), Lincoln Routhier (2nd 400, 2nd pole vault), Adem Aricanli (1st 800, 2nd 1,600), Ben Neff (1st 1,600), Owen Miller (1st 3,200)

Highlights: The Bears won a dual meet in Bow on Friday thanks to two wins each from Lupinacci, Heigis and Larson.

Girls’ Track

Kearsarge 241, Pembroke 141, White Mountains 87, Hillsboro-Deering 3

Key players: Kearsarge – Amelia Lefebvre (1st high jump, 2nd 800, 2nd 1,600), Erin Wheeler (1st discus, 2nd shot put, 2nd javelin), Marlia Richer (1st 3,200, 3rd 1,600, 4th javelin), Kate Cochran (1st 100, 3rd high jump), Kathy Decosta (1st 300 hurdles, 3rd 100 hurdles), Ayla Frenkiewich (1st triple jump, 4th pole vault), Rachel Holderman (1st 200), Molly Ellison (1st 800), Lili Baer (1st 1,600), Bristol Messer (2nd 200, 4th shot put, 5th 100), Bella Foroochar (3rd 100, 3rd 200); Pembroke – Molly Keyes (1st shot put, 1st 100 hurdles, 2nd 300 hurdles, 4th discus), Zoie Wall (1st javelin, 2nd 100 hurdles, 3rd 300 hurdles), Maggie Bowes (2nd discus, 4th 100 hurdles), Lilly Curtis (3rd shot put, 3rd discus, 5th high jump), Mollie Wallace (2nd long jump, 5th 200, 6th 100)

Highlights: The Cougars won 11 of 17 events, including both relays, for a decisive victory in a home meet.

Coe-Brown 103, Bow 31

Key players: Coe-Brown – Olivia Buzzell (1st long jump, 1st triple jump, 2nd pole vault), Natalie Riley (1st shot put, 1st discus, 2nd javelin), Josephine Malloy (1st pole vault, 2nd 100), Olivia Noni (1st 100 hurdles, 2nd 800), Abby Wojtkowski (1st 300 hurdles, 2nd 100 hurdles), Anushka Chavda (1st 100), Addison Cox (1st 1,600), Cadence Howard (1st 800), Piper Leduke (1st javelin), Camryn Gatchell (2nd shot put, 2nd discus, 3rd javelin), Alexis Cowan (2nd long jump, 3rd triple jump 3rd 200), Anissa Thorne (2nd triple jump, 3rd long jump); Bow – Juliette Tarsa (1st 200, 1st high jump), Maya Brochu (1st 3,200, 2nd 1,600), Kristina Pizzi (1st 400), Sage Konstantakos (2nd 200, 3rd 100)

Highlights: The Bears won 13 of 17 events, swept the relays and nearly swept all the points in the field events for a decisive victory over the Falcons in Bow on Friday.

Baseball

Coe-Brown 8, Bow 6

Key players: Coe-Brown – Jake Pelletier (3-for-4, 2 RBI), Thomas Trumble (2-for-4, double, RBI), Tommy Flanagan (4 IP, 0 R, 2 K), Josh Warner (1 IP, 0 R, 0 H, 2 K); Bow – Owen Petretta (2-for-4, 2 RBI), Kyle Martin (2-for-3)

Highlights: The Bears scored three runs in the bottom of the sixth and Pelletier drove home the winning run on an RBI single to complete Coe-Brown’s come-from-behind victory over the Falcons in Bow. Flanagan pitched four scoreless innings to earn the win in relief, while Warner pitched a no-hit seventh inning to earn the save.

Records: Coe-Brown 5-0; Bow 1-3

Girls’ Lacrosse

Londonderry 13, Concord 4

Key players: Concord – Mary Martinson (4 goals), Teylor Greene (12 saves), Greta Norton (assist)

Highlights: The Tide dropped a game to the Lancers on Friday.

Records: Londonderry 5-1; Concord 1-2




Concord Monitor Office

1 Monitor Drive
Concord,NH 03301
603-224-5301

 

© 2020 Concord Monitor
Terms & Conditions - Privacy Policy